Ми вже писали про проблему додаткового опалення, і про те, які переваги несуть інфрачервоні обігрівачі (стаття М. Красносельського «Зональне опалення»). Але, не дивлячись на очевидні плюси, вони призначені, в основному, для приміщень із високими стелями. Тому в якості додаткового (а іноді і основного) опалення в кабінетах і підсобках частіше за все використовують, все-таки, конвектори і масляні радіатори. Що краще? Спробуємо порівняти…
Почнемо із того, що при будь-якому типі обігрівача важливо правильно розрахувати його потужність в залежності від квадратури приміщення:
- 5 - 6 кв.м. - 500 Вт
- 7 - 9 кв.м. - 750 Вт
- 10 - 12 кв.м. - 1000 Вт
- 12 - 14 кв.м. - 1250 Вт
- 15 - 17 кв.м. - 1500 Вт
- 18 - 19 кв.м. - 1750 Вт
- 20 - 23 кв.м. - 2000 Вт
- 24 - 27 кв.м. - 2500 Вт
Отже, основні плюси конвектору:
- Він швидше прогріває холодне приміщення «з нуля», оскільки робить це за рахунок конвекції теплого повітря. У випадку масляного обігрівача потрібно спочатку прогріти теплоносій, потім дочекатися, коли він нагріє корпус радіатору, і тільки після цього в кімнаті буде теплішати.
- За рахунок циркуляції теплого повітря конвектор може більш-менш рівномірно прогріти всю кімнату, масляний обігрівач із цим справляється гірше - в протилежному кінці приміщення буде відчутно холодніше.
- За допомогою конвектору можна швидше і більш точно регулювати температуру в кімнаті. Датчик спрацьовує при нагріванні до визначеної (заданої) температури, після чого пристрій відключиться, і включиться заново, як тільки температура знизиться. Масляний обігрівач також має термодатчики, але навіть після відключення приладу масло всередені нього остигає далеко не відразу, тому і корпус продовжує якийсь час випромінювати тепло.
- Питання безпеки: оскільки конвектор не має теплоносія (тим більше – такого легкозаймистого, як масло), його можна вважати більш безпечним. Масляний же радіатор потрібно регулярно перевіряти на герметичність і відсутність підтікань, особливо, якщо він пережив падіння чи удари.
- Правда, не слід забувати, що більша частина неприємностей і пожеж стається не через це, а через неякісну/зношену проводку і перевантаження в мережі. За наявності цих проблем будь-який опалювальний прилад буде небезпечним!
- Настінні конвектори не псують інтер’єр, не займають місце на підлозі, і вже цим є вдалим варіантом для невеликих приміщень.
Плюси масляного обігрівача:
- Вони довше остигають після відключення, продовжуючи віддавати тепло до навколишнього середовища. За рахунок цього проміжок часу між відключенням і повторним включенням може бути довше.
- З деякими застереженнями біля масляного обігрівача можна підсушувати вологі речі або ставити поряд із ним взуття у вологу погоду. Але врахуйте: прилад, взагалі-то, не призначений для подібних цілей, тому такими можливостями краще не зловживати. Вкрай важливо не завішувати корпус обігрівача, не перекривати повітровідвідні отвори у верхній і нижній частинах, інакше в кращому випадку спрацює термостат перегріву і прилад відключиться, а в гіршому – ситуація може призвести до закипання масла і пожежі. Що ж стосується конвектору, його, в принципі нічим не можна накривати.
- Масляний обігрівач дуже мобільний, не потребує монтажу і легко переноситься під час переїздів або перестановок. На відміну від нього, більшість конвекторів кріпляться на стіну, і тому для перенесення їх з одного місця до іншого потрібно більше часу (правда, є і підлогові моделі).
- За необхідності прогріти лише частину кімнати масляний обігрівач може впоратися із цим краще, оскільки він нагріває повітря навколо себе, а не направляє його вгору.
- Іншими словами, при виборі обігрівача для невеликого кабінету варто врахувати наступне:
- Чи потрібна Вам висока мобільність, чи будете Ви переносити прилад із одного приміщення до іншого?
- Чи достатньо місця для підлогового обігрівача?
- Який із бонусів для Вас важливіший: швидкий прогрів кімнати або можливість злегка підсушити зимові рукавички у вологу погоду?
В цілому ті, хто користувався обома типами обігрівачів, сходяться на думці, що локальний прогрів невеликої «робочої зони» забезпечить і масляний обігрівач, а ось опалювати кімнату повністю - краще, все-таки, конвектором.