Короткі замикання в електромережі, перегоріла проводка і оплавлені розетки можуть стати сер’йозною проблемою, якщо врахувати, що саме такі випадки часто бувають початком пожежі. То ж чому горять розетки і як цього уникнути?

Короткі замикання в електромережі, перегоріла проводка і оплавлені розетки можуть стати сер’йозною проблемою, якщо врахувати, що саме такі випадки часто бувають початком пожежі. То ж чому горять розетки і як цього уникнути? Причин багато, і про одну з них хотілося б розповісти на прикладі нашого сектору – магазинів і супермаркетів.

Почну із того, що зазвичай електромережа організована так: від щитової до розподільної коробки йде кабель перетином 4 кв. мм, а до нього підключений відповідний автоматичний вимикач. Лінії до кожної розетки в торговому залі прокладаються із розподільної коробки кабелем перетином 1,5 кв. мм.

Теоретично цього достатньо, адже навантаження повинне в рівній мірі розподілятися по всім розеткам, а самі вони розташовуються у відповідності із планограмою торгового залу. Але життя, як завжди, вносить свої корективи.

В залі відбуваються перестановки, при цьому на розташування розеток, як водиться, ніхто особливо уваги не звертає, а якісь з них взагалі виходять з ладу і про них фактично забувають… І ось в один прекрасний день виявляється, що до єдиної розетки в зоні досяжності підключають подовжувач і від нього живлять цілий ряд високопотужних агрегатів: обігрівачі, холодильники, кондиціонери і т.д. Навантаження виходить позамежним, і, як наслідок – порушення правил безпечної експлуатації електроприборів. Але інших-то розеток поблизу немає.

В результаті ми маємо перевантаження ділянки лінії електропроводки, яка рано чи пізно виходить з ладу – частіше за все відбувається або коротке замикання, або загоряння проводки, або ж – і перше, і друге одночасно. Здавалося б, в таких випадках повинен спрацювати автоматичний вимикач, але він не «вибиває», оскільки розрахований на кабель перетином 4 кв. мм, тобто на велику потужність.

Як уникнути неприємних наслідків (адже всі розуміють, до чого може привести загоряння проводки)?

  • Можна було б провести напряму від щитової окрему лінію для кожної розетки, використовуючи кабель 1,5 кв. мм. І підключити кожну лінію до окремого автомату на 3 Кв або 16 Ампер. Такі автомати будуть вимикатися у випадку перевантаження, і, з точки зору безпеки, здавалося б, все у порядку. Але перевитрата кабелю буде колосальною, а окрім того – не уникнути додаткових витрат на обслуговування автоматів.
  • Можна провести від щитової до розподільної коробки кабель перетином 4 кв. мм., а потім подовжити лінії до розеток таким самим потужним кабелем. Якщо при цьому встановити не звичайні, а промислові розетки, які мають витримувати високе навантаження, то подовжувачі з купою підключеного обладнання будуть не страшні. Так, промислові розетки виглядають не настільки гарно, в порівнянні із побутовими, але, натомість, вони набагато більш практичні. Цей варіант теж загрожує додатковими витратами – і на розетки, і на прокладення потужного кабелю. Але витрати будуть вже меншими, ніж в першому варіанті.

Нарешті, останній і самий правильний варіант – слідкувати за навантаженням на розетку! Не порушувати правил безпеки, не підключати до однієї розетки через подовжувач кілька одиниць високопотужного обладнання. А якщо якась із розеток несправна – своєчасно подавати заявку таким технічним службам, як наша:)

Олександр Власов