Як відомо, підвали рідко бувають повністю сухими, а між тим – в магазинах та інших комерційних приміщеннях саме підвал часто буває місцем для установки насосів і іншого електроустаткування

Як відомо, підвали рідко бувають повністю сухими, а між тим – в магазинах та інших комерційних приміщеннях саме підвал часто буває місцем для установки насосів і іншого електроустаткування. Більш того, враховуючи високу вологість, достатньо одного світильника і недбало прокладеної проводки, щоб з’явився ризик ураження електрострумом. Отже, поговоримо про електробезпеку у підвалах та інших місцях із підвищеною вологістю…

Потрібно зазначити, що часто при реконструкції під приміщення магазину старих (ще, так би мовити, радянських) будівель як власник, так і підрядник думають, що в підвалі вже є заземлення – адже воно повинно там бути, якщо будівля до цього якось експлуатувалася.

І ніхто не думає про те, що в ході перебудови, переїзду, ще якихось процесів міг відбутися обрив, і заземлення вже не працює. Не рідше зустрічаються проблеми і в нових будівлях – в основному, з причини недбалого ставлення до питань безпеки і поганої якості електромонтажу.

Між іншим, в сирих приміщеннях (підвалах) найменший витік струму може стати смертельним, оскільки опір тіла людини в умовах підвищеної вологості значно знижується.

Нагадаємо про основні правила електробезпеки:

1. Правильний вибір ПЗВ для підвалу

В цілому при виборі ПЗВ керуються наступним принципом: номінальне навантаження пристрою повинно бути вище або дорівнювати номінальному струму автомату, який захищає даний ПЗВ. Але оскільки в приміщеннях із підвищеною вологістю ризик ураження електрострумом вище, тут рекомендується використовувати ПЗВ із номіналом 10мА. Правда, при цьому слід пам’ятати, що ПЗВ із таким номіналом навряд чи зможе витримати велику кількість підключеного обладнання (при перевантаженнях можливі часті відключення).

2. Використання понижуючих трансформаторів

Зідно ПУЕ, напруження вище 42 В вважається шкідливим, тому бажано, аби у вологих приміщеннях напруга не перевищувала цієї величини. Знизити мережеву напругу до 42 В можна за допомогою понижуючих трансформаторів.

3. Вологозахищені світильники

Аби уникнути ризику попадання вологи до патрону, бажано, аби всі світильники, встановлені у підвальному приміщенні, мали герметичний або напівгерметичний корпус. При цьому краще уникати світильників із корпусом з металу або інших струмопровідних матеріалів.

4. Розетки і вимикачі

По можливості, краще не встановлювати розетки і вимикачі всередині вологого підвального приміщення, керування світлом можна організувати від вимикача зовні. Якщо розетка, все ж таки, необхідна, її слід підключити через розподільний трансформатор, розташований зовні приміщення.

Нарешті, особливого значення у вологих приміщеннях набуває правильне поводження із електропроводкою. Не можна підвішувати ділянки кабелю на цвяхах, укладати на водопровідні, газові або опалювальні труби, закручувати у вузол і таке інше. За наявності прихованої електропроводки – уважно обирати місце для забивання цвяхів і свердління отворів, звірятися зі схемою електропроводки. В цілому, все це стосується і сухих приміщень, але якщо мова йде про вологий підвал – будь-яка недбалість може коштувати занадто дорого.

Микола Красносельський
337