Не так давно я був у Києві і спостерігав, як на одному з магазинів, які ми обслуговуємо, наші співробітники демонтували дуже «оригінальний» прожектор (див. фото). Цей світильник поставив якийсь підрядник приблизно півроку тому, і він обійшовся магазину досить дорого

Не так давно я був у Києві і спостерігав, як на одному з магазинів, які ми обслуговуємо, наші співробітники демонтували дуже «оригінальний» прожектор (див. фото). Цей світильник поставив якийсь підрядник приблизно півроку тому, і він обійшовся магазину досить дорого. Але проблема в тому, що прожектор настільки саморобний, наскільки це взагалі можливо.

Власне, фокус вже не новий: зараз на ринку з’явилося багато дешевої галогенової техніки, і підрядник вирішив, використовуючи недорогі комплектуючі, зробити, нібито, «дорогий» прожектор. Можливо, йому б це і вдалося, але проблема в тому, що зараз всі і так намагаються максимально здешевити виробництво, і справді гарний, герметичний корпус для вуличних прожекторів знайти складно.

Так ось, на основі комплектуючих економ-класу підрядник зібрав кілька «дорогих» зовнішніх світильників і встановив їх на магазин. Ці прожектори відпрацювали десь півроку, а потім настала осінь, і, в кінці кінців, до них потрапила вода, що закономірно призвело до вигоряння світлодіодів (це видно на фото).

Що відбувається, коли в прожекторі вигорають світлодіоди? Є два види наслідків:

  • Якщо зовнішнє освітлення підключене до окремого автоматичного вимикача, цей автомат просто вибиває. Магазин залишається без зовнішнього підсвічування, але всередині освітлення є, і це означає – об’єкт худо-бідно працює.
  • Якщо всі лінії підключені до автомату ПЗВ (пристрій захисного відключення), котрий контролює електромережу магазину (а багато хто робить саме так з міркувань безпеки) – в моменті все набагато гірше. Потрапляння води на електрочастину прожектору призводить до того, що вступне ПЗВ вибиває і магазин залишається без світла. В цьому випадку до витрат на новий прожектор можна сміливо додати збитки від простою магазину. Причому відбувається така ситуація звичайно в «час пік» – ввечері, коли вмикається зовнішнє освітлення і потік покупців максимальний.

В нашій практиці був випадок, коли в цілому магазин не працював близько трьох днів в місяць. Відбувалося це так: ми приїжджали в рамках аварійного виклику, замінювали перегорілі прожектори (ті, де були видимі пошкодження), але в інших світильниках залишалася волога, яку неможливо помітити, не розібравши сам корпус. В результаті через кілька днів перегорали вже інші зовнішні світильники і освітлення знову вимикалося.

Намагаючись вирішити цю проблему, мы відключили зовнішнє підсвічування від ПЗВ і перевели його на окремий автоматичний вимикач. Але і це особливо не допомогло, адже якщо серед персоналу магазину чудесним чином не загубився колишній електрик, то будь-яке іскріння на даху (від перегорілого прожектору) сприймається однозначно – потрібно відключити електромережу. Що, власне, і робилося.

При цьому адміністратор або керуючий, відключаючи електромережу, все правильно робить – він же не знає, яка причина іскріння, а якщо станеться пожежа, збитки будуть набагато більшими, ніж від простою. Тим не менш, коли магазин в самий пік продажів залишається без світла – ситуація, м’яко кажучи, не з приємних.

Тому я хочу сказати наступне: сьогодні на ринку світлотехніки є цілком якісна продукція, і немає жодної необхідності купувати які б то не було «саморобки». Скоріш за все, «самопальний» прожектор поставлений тому, що підрядник запропонував вкрай низьку, спокусливу ціну. Але коли компанія пропонує ціни явно нижче ринкових – це привід замислитися, адже ніхто не може значно здешевити свої послуги так, щоб це не позначилося на якості.

Микола Красносельський
207