Мінімум вісім, а по факту – 9-10 і більше годин ми проводимо на роботі, ще 1-2 години витрачається на дорогу, 2-3 – на приготування їжі, одягу та інші домашні справи, 7-8 годин на сон. І якщо ми хочемо викроїти трохи більше вільного часу, за рахунок чого це можна зробити? Зазвичай, першим «під приціл» попадає сон.

Мінімум вісім, а по факту – 9-10 і більше годин ми проводимо на роботі, ще 1-2 години витрачається на дорогу, 2-3 – на приготування їжі, одягу та інші домашні справи, 7-8 годин на сон. І якщо ми хочемо викроїти трохи більше вільного часу, за рахунок чого це можна зробити? Зазвичай, першим «під приціл» попадає сон.

У той же час доведено, що всього лише 17-18 годин без сну впливають на працездатність приблизно так само, як 0,05% алкоголю в крові. Начебто нічого страшного, але концентрація вже знижується. Однак, спати можна не менше, а «правильніше». То що ж це означає?

Всі, мабуть, знають, что наш сон складається з кількох циклів (зазвичай від 3-х до 5-ти за ніч), кожний з котрих включає в себе фазу швидкого сну і фазу повільного сну, причому, вони обидві вкрай важливі для нормального функціонування організму

В фазі повільного сну дихання уповільнюється, знижується температура мозку і мозкова активність, в цей час людину складніше за все розбудити. В фазі швидкого сну (Rapid Eye Movement – «швидкі рухи очей») мозкова активність, навпаки, нагадує стан неспання, хоча м’язовий тонус знижений, тобто мозок «не спить», але сигнали від нього не передаються до м’язів. В цей час людину дуже легко розбудити, і вона буде почуватися набагато бадьоріше, ніж при пробудженні під час протікання фази повільного сну. Ближче до ранку тривалість фаз, зазвичай, змінюється – фази повільного сну стають коротшими, фази швидкого – навпаки, довшими. Організм готується до пробудження.

В середньому фаза швидкого сну, в кінці якої оптимально прокинутися, настає через 90-100 хвилин після засинання, але методики розслаблення можуть цей час скоротити. Власне, всі відомі спроби скоротити час сну на користь інших, більш цікавих занять, засновані на двох принципах:

  • спати не більше 1 циклу за раз (кілька коротких періодів сну протягом дня замість одного нічного);
  • прокидатися у другій половині або до кінця «швидкого сну» (що полегшує підйом).

Найекстремальніші режими поліфазного сну:

  • Dymaxion режим – сон по 30 хвилин суворо через кожні 6 годин.
  • Uberman режим – сон по 20 хвилин через кожні 4 години.
  • Everyman режим – нічний сон тривалістю 90-120 хвилин (тобто 1 або 2 повних цикли) + 3 денних сна по 20 хвилин через рівні проміжки часу.

Вважається, що такими режимами поліфазного сну користувалися Леонардо да Вінчі, Нікола Тесла, Бенджамін Франклін, Петро I, Наполеон, «найпросунутіші» студенти під час написання дипломів і маса фрилансерів – в період напруженої роботи.

Основна умова для практики поліфазного сну – ефективне розслаблення і засипання, щоб якнайшвидше перейти до фази Rapid Eye Movement, а також жорсткий режим дня. Якщо пропустити якийсь зі снів, скоротити його чи, навпаки, подовжити – про гарне самопочуття можна забути, оскільки ви ризикуєте прокинутися під час «повільної фази».

Основний недолік поліфазного сну – тривалий період звикання (не менше 10-14 днів) і той факт, що його майже неможливо поєднати із звичайним режимом роботи і відпочинку. За свідченням самих «поліфазників» при такому ритмі життя дуже складно підтримувати нормальні стосунки як із сім’єю, так і з партнерами по роботі.

Більш м’який режим поліфазного сну має на увазі 3 - 4,5 годин сну вночі (2-3 повних цикли), і один денний сон 1,5 години. В принципі, економія часу тут незначна, і основні вигоди – хіба що в тому випадку, якщо ранній підйом потрібен для вдалого планування дня. Але, як і в попередніх випадках, цей режим потребує дотримання все тих же правил:

  • чіткий розклад дня (засинання і пробудження в один і той самий час),
  • пробудження в фазі «швидкого сну».

При засинанні в один і той самий час знайти цю фазу не складно – достатньо приблизно протягом тижня переставляти будильник на 10-15-20 хвилин вперед-назад, доки Ви не знайдете час, в який саме Вам легше за все прокидатися.

Яна Кононенко
257