Якою буває втома? Звісно, фізичною – коли ми навантажуємо тіло, багато рухаємося, займаємося фізичною роботою або спортом. Ще емоційною – від стресів, конфліктів, напружених ситуацій та іншого навантаження саме на психіку.

Якою буває втома? Звісно, фізичною – коли ми навантажуємо тіло, багато рухаємося, займаємося фізичною роботою або спортом. Ще емоційною – від стресів, конфліктів, напружених ситуацій та іншого навантаження саме на психіку. А нещодавно серед записів Гліба Архангельського я знайшла ще одну цікаву класифікацію втоми – вона може бути стратегічною і технічною (або тактичною).

В чому полягає різниця між ними? Технічна втома – це потреба у відновленні після будь-яких енерговитратних подій – неважливо, стосувалися вони фізичного навантаження або емоційного. Це може бути виснажливий графік роботи, коли немає часу на сон, або напружені переговори, або затяжні конфлікти. Причиною такої втоми може стати навіть одноманітність – не дуже сильне, але одноманітне навантаження, яке повторюється день у день. А «лікуванням» в будь-якому випадку повинна бути розрядка згідно відомого правила: за умови сидячої, офісної роботи – активний і рухливий відпочинок; при активній, динамічній роботі – пасивний відпочинок. Звичайно, велике значення має і чисто фізичне відновлення – повноцінний сон, масаж, спорт…

Загалом, із технічною втомою, мабуть, стикалися всі, і кожний приблизно знає, що із нею робити. А от що таке стратегічна втома? Мабуть, найбільш близьким за сенсом словосполученням буде «глобальна нестача енергії», відчуття безперспективності. Типові симптоми: дратівливість, апатія, постійне невдоволення тим, що відбувається на роботі, в родині, в країні і в житті... словом, бажання все покинути і поїхати «на Таїті» (але, що характерно, ніяких активних дій в цьому напрямку). Стан приблизно як в старому анекдоті:

Чоловік стоїть в автобусі і тихо, про себе жаліється на життя: «Знову зранку на роботу… начальник-ідіот, все чіпляється… і вдома не краще, жінка – дурепа, пиляє і пиляє… діти-негідники, від рук відбилися…»

За спиною у нього ангел-охоронець із блокнотиком: «Тааак… нічого не забув: начальник-идіот, жінка-дурепа, діти-негдники. Кожного разу одне й те саме! І навіщо йому це потрібно? Ну, раз просить – потрібно виконувати».

Як з’являється ця «стратегічна» втома і як із нею боротися, адже без слів зрозуміло, що одних вихідних тут недостатньо? Гліб Архангельський в якості однієї з причин бачить те, що в якийсь момент людина пожаліла час на відновлення від технічної втоми – пропустила момент, коли вона накопичилася і стала звичним станом.

Але є ще одна важлива і навіть більш розповсюджена причина стратегічної втоми – цілком можливо, що вона є сигналом того, що людина займається не своєю справою і живе «не своїм життям». Все-таки, думки в дусі «все не так» навряд чи затримаються надовго за умови улюбленої роботи і більш-менш щасливої родини. З цієї точки зору стратегічна втома – досить цінна річ, адже вона не просто підказує, а буквально кричить про те, що в одній із сфер потрібно щось змінювати.

Яна Кононенко