Податкова оптимізація, контрабанда та інші способи, які раніше розглядалися як частина економічної оптимізації - все більше такою не є...

Податкова оптимізація, контрабанда та інші способи, які раніше розглядалися як частина економічної оптимізації - все більше такою не є...

Зміна парадигми

Наша країна стрімко йде в Європу. І цією фразою я зовсім не намагаюся шуткувати, як може здатися на перший погляд. Справа в тому, що податкова оптимізація, контрабанда та інші способи, які раніше розглядалися як частина економічної оптимізації - все більше перестають таковою бути, а, скоріше, вже відносяться до справжнього криміналу (читати, як «Злочин — правопорушення, вчинення якого тягне за собою застосування до особи заходів кримінальної відповідальності»). Де-факто. Звісно, порушники будуть завжди, але я звертаю увагу саме на зміну парадигмы. Якщо п’ять років тому всі підприємства в тому чи іншому обсязі співпрацювали із контрагентами, яким притаманні ознаки фіктивності (як мінімум, тому що дуже багато чого в економіці працювало через такі підприємства), то зараз реальний сектор економіки перевіряє цих своїх контрагентів. Перевіряє і слідкує, аби нічого таким підприємствам не продавати і нічого в них не купувати! Але, в силу того, що тривалий час (реально більше 20 років) правила гри на ринку були такими, що з описаними вище підприємствами працювали всі (а в 2010-2014 роках це навіть було перетворено в «систему»), то багато хто до сих пір не може в повній мірі усвідомити: часи змінилися і сьогодні таке співробітництво - це буквально «кримінал» і є. Немає сенсу вдаватися в подробиці, що відбувається, якщо податкова поліція викриває Вас в такому співробітництві - просто тому, що тут ми ще не досягли необхідного рівня реформування. Але можна сказати точно: якщо Вашу компанію в такому викриють, то ця угода перестане бути для Вас вигідною, а стане різко і глибоко збитковою.

Було-стало

Історично склалося так, що сервісні компанії працювали, не приймаючи до штату працівників, а передавали роботи на субпідряд – благо, навколо було повно «субпідрядників» різного ступіню «чистоти», які володіють різним набором ліцензій і дозвільних документів. Все просто - розрахувався із робітниками «кешем». Гроші відправив на субпідряд (підприємству із ознаками фіктивності). Угоду закрито. Фактично такий підхід дуже вигідний для сервісної компанії. Навіть максимально вигідний! Не потрібно офіційно приймати до штату прцівників, сплачувати податки, можна не сплачувати ПДВ, не сплачується податок на прибуток. Самі лише фінансові плюси. Відповідно, така компанія, апріорі, може запропонувати кращі ціни.

Але, як я пишу вище - часи змінилися. Зараз при систематичній роботі за такою схемою із дуже високою долею вірогідності, податковою поліцією буде відкрите відповідне діловодство з усіма супутніми атрибутами. Включаючи не тільки «паперову тяганину», але й регламентні допити всіх можливих співробітників для того, аби з’ясувати: хто, коли і за допомогою чого виконував для Вас роботи. При цьому для державних органів все виглядає цілком прозоро: якщо вони бачать, що підприємство, з яким Ви співпрацювали, уклало договір субпідряду на виконання сервісних робіт із Вашою компанією на користь підприємства із «ознаками фіктивності», то для них це означає рівно наступне: дане конкретне підприємство робіт не виконувало - 99,99%. Тому перед ними постає дуже просте завдання: з’ясувати, хто ж, в дійсності, виконував роботи. Що для цього потрібно? Допитати всіх осіб, котрі могли бути учасниками такої угоди чи мати до неї нехай навіть саме далеке і непряме відношення. Аж до вантажника в магазині (який міг бачити того, хто саме виконував конкретні роботи). За умови стандартного проходження цього процесу всі супутні процедури обернуться для Вас колосальним головним болем. Дуже важливо розуміти, що на практиці вже сам факт проведення процедур допиту великої кількості співробітників компанії є не тільки сильним психологічним методом впливу, але і відчутно порушить робочий процес. І це лише та частина всієї цієї історії, яка відбувається в рамках повноважень поліції. А ще ж будуть дії по частині ДФС. При проведенні планової податкової перевірки ДФС візьме і не визнає податковий кредит, отриманий від таких підприємств. Як результат – будуть нараховані штрафні санкції, які потім можна «до посиніння» оскаржувати в судах різних інстанцій, але витрачений час, гроші, і нервові клітини Вам ніхто не поверне. І, незважаючи на те, що це прямо суперечить законодавству, Вам випишуть акт, нарахують штрафні санкції і випишуть ППР («податкове повідомлення-рішення») для їх сплати. Ви, звичайно, можете роками судитися і цілком вірогідно, що відсудите свою правду. Але в реальності судові процеси тривають роками, а ще коштують зовсім недешево. А ще потребують уваги, участі, одним словом – все тих же часу і нервів.

Врахувати ризики і наслідки

Тому при проведенні тендерів дуже важливо зібрати правильну інформацію і переконатися, що підприємство, з яким Ви співпрацюєте, не є всього лише передавальною ланкою між підприємством, яке має ознаки фіктивності, і Вами.

І ще одне: відповідальність доведеться нести в будь-якому випадку, незалежно від того, свідомо чи несвідомо Ви опинилися в такій ситуації. На практиці це не буде мати жодного значення. Коли збираєте інформацію, необхідну для прийняття рішення, доцільно спиратися не тільки на «сухі» дані, а також і на репутацію потенційного підрядника, а в найкращому варіанті – ще й на реальні відгуки. Адже незнання не звільняє від відповідальності.

Завжди варто пам’ятати про те, що в будь-який момент Ви маєте бути готові відповідати за свої дії. І про те, що Ваш контрагент через 3 роки не буде покривати збитки, спричинені можливими проблемами із ДФС.

Детальніше про те, як організувати проведення тендеру на сервісне обслуговування Вашої нерухомості читайте тут.

Дмитро Пасічник
засновник групи компаній «Техпідтримка»