Всі магазини, які будуються в зимовий період, мають проблему зі здачею порогів. Причини прості: як тільки наступає відлига, плитка, укладена в холодну пору року, починає відставати.

Всі магазини, які будуються в зимовий період, мають проблему зі здачею порогів. Причини прості: як тільки наступає відлига, плитка, укладена в холодну пору року, починає відставати. Причому, керамограніт не тільки відстає, але ще й тріскається, а проводити ремонтні роботи взимку – складно, і, частіше за все, немає сенсу. І ось такий напівзруйнований поріг стоїть до весни… У зв’язку із цим я не перестаю дивуватися, чому для облаштування порогів так рідко використовують плитку ФЕМ.

На мій погляд, це було б оптимальним варіантом.

По-перше, плитка ФЕМ майже не слизька, що забезпечує безпеку покупців, і взимку вона не потребує набивання антиковзких смуг.

По-друге, навіть якщо поріг будувався взимку, під час відлиги тротуарна плитка не буде відставати, тому що укладається вона на цементно-піщану подушку. Але навіть якщо десь окремі плити піднімуться – їх легко поставити на місце ударом молотка. Як розумієте, це можна зробити в будь-яку пору року.

По-третє, сучасна «фемка» випускається у величезній різноманітності кольорів і форм – в цьому плані вона ані трохи не поступається керамограніту.

Причому, даною плиткою можна облицювати практично будь-який поріг, включаючи той, який має сходи, пандус та ін. Для облаштування сходів використовується поребрик (бордюр), який також представлений на ринку у найрізноманітніших видах і розмірах.

Тут мені хтось може заперечити: взимку плитка ФЕМ, як і керамограніт, заб’ється снігом, і, все рівно, буде слизько. Крім того, вона має властивість «підійматися» під час морозів, оскільки вода, яка просочилася в піщану подушку, перетворюється на лід. Але ж біля порогу знаходяться вхідні групи, і шар плитки, який піднявся, може просто блокувати їх.

Ці заперечення мають сенс, але обидві проблеми вирішуються прокладанням в районі порогу нагрівального кабелю (того його різновиду, який використовується для доріг). В нашій практиці 1 кв. м. кабельного нагрівача обходився приблизно 200 грн. – зовсім небагато, якщо врахувати, що ми позбавляємося від проблеми вічно обмерзлого порогу, який ще й руйнується.

Тут також є заперечення – адже кабель потрібно не тільки прокласти, але і вмикати, а це витрати електроенергії. Для економії електроенергії достатньо встановити контролер, який буде вмикати нагрівальний елемент при температурі, наприклад, 0°C і вимикати при -5°C – це приблизно той діапазон, в якому утворюється льодова кірка.

Для більшості порогів достатньо укладання 5 кв. м. нагрівального кабелю, який в цілому буде споживати 1 Квт на годину. В середньому він працює за день не більше 3-4 годин. В результаті витрати виходять незрівнянно меншими, ніж на ремонт порогу з керамограніту, монтаж протиковзких рейок та ін. Доречі, для порівняння: одна протиковзка рейка коштує близько 200 грн. (з монтажем), а на облаштування одного порогу їх потрібно кілька.

Якщо порахувати економічний ефект на протязі 2-3х років, то витрати на прокладання нагрівального кабелю здадуться несуттєвими (особливо, враховуючи той факт, що плитка ФЕМ коштує дешевше керамограніту).

Отже, ось основні плюси облицювання порогу тротуарною плиткою::

  1. Економія на матеріалах – плитка не потребує набивання протиковзких рейок (за умови прокладання кабелю, який гріє) і сама по собі коштує дешевше керамограніту.
  2. Експлуатація порогу із нагрівальним кабелем обходиться дешевше, ніж ремонт «звичайного» порогу, який руйнується практично кожну зиму.
  3. Безпека покупців - відповідно, магазин не матиме головного болю із виплатою компенсацій всім, хто послизнувся і отримав травми.
  4. Ремонт порогу, облицьованого ФЕМ, набагато простіше і дешевше, в порівнянні із ремонтом керамогранітного порогу. І, окрім цього, він може проводитися в холодну пору року.

На жаль, при згадуванні словосполучення «нагрівальний кабель», більшість одразу думають про витрати на електроенергію і вирішують, що це занадто дорого – недозволена розкіш. І мало хто бере на себе труд сісти і підрахувати реальні витрати в одному та другому випадку. Пропоную замислитися, а чи справді настільки вигідно обирати при будівництві звичні всім нам пороги з керамограніту?

Микола Красносельський